Keičiantis orams visos medinės konstrukcijos plečiasi ir traukiasi. Neteisingai sudėtos lentos gali išsipūsti, būti pažeistos drėgmės ir sutrūkinėti. To pasekmė – didelės apkrovos sraigtams, todėl organizacija Svenskt Trä paruošė naujas rekomendacijas terasų statybai.

Naujos rekomendacijos trumpai: 


1. Atstumas tarp kraštų

Naujas būdas nustatyti tinkamą atstumą tarp terasos lentų. Matuokite atstumą tarp kraštų. Atstumą lemia naudojamos medienos tipas.

Į Svenskt Trä rekomendacijas

2. Tvirtiklių vieta lentose 

30 mm nuo krašto ir 45 mm nuo galo. Sudūrimo vietoje sumontuokite papildomą profilį, tuomet bus nesunku įsukti sraigtą 45 mm atstumu nuo galo. Tai sumažins įtrūkimų gale pavojų.


3. Sraigtų ir vinių galvutės turi būti lentos paviršiaus lygyje, ne giliau!

Tada lietaus vanduo nesirinks ties galvutėmis ir nesiskverbs į lentas.


4. Pagrindo izoliacija apsaugokite nuo drėgmės apačioje esančias sijas ir profilius.

Viršutinė sijų arba profilių pusė apsaugoma nuo drėgmės išilgai ant jų klojama pagrindo izoliacijos juosta, kuri turi kelis centimetrus išsikišti už krašto. Ties kraštais pagrindo izoliaciją reikia užlenkti žemyn, kad geriau nutekėtų vanduo.

Loading image...

Norėdami išsiaiškinti, kaip patarimai veikia praktikoje, susisiekėme su meistru Timu Jaederfeldtu, sumontavusiu apie 100 terasų.

Timai, kodėl šie patarimai yra svarbūs?
Ilgai klestėję mitai apie terasos lentų montavimą tapdavo drėgmės keliamų pažeidimų, įtrūkimų ir tvirtiklių lūžimo priežastimi. Tikrai reikėjo parengti bendras rekomendacijas.

Kaip galėtumėte trumpai apibendrinti patarimų turinį?
– Jie aprėpia viską nuo tinkamo karkaso statybos, apsaugos nuo drėgmės, tinkamų sraigtų pasirinkimo iki neabejotinai paties svarbiausio patarimo – niekada nemontuoti lentų nepaliekant tarpų. Rekomendacijoje pateikiamos aiškios instrukcijos, koks turi būti atstumas tarp atitinkamos medienos lentų.

Kodėl atstumas toks svarbus?
– Anksčiau buvo sakoma, kad lentas reikia montuoti laikantis iš anksto nustatyto atstumo tarp jų. Vis dėlto įvertinti gautų lentų drėgmės lygį sudėtinga, todėl dabar yra nustatyti skirtingi atstumai tarp kraštų, atsižvelgiant į lentos dydį. Nesvarbu, kokia drėgna montuojama lenta, atstumas bus tinkamas tiek sausu, tiek drėgnu oru. Puiki taisyklė.

Minėjote įtrūkimus. Kaip šie patarimai gali sumažinti jų riziką?
– Montuojant sraigtus 30 mm atstumu nuo lentos krašto, o jei reikia arčiau atliekant parengiamąjį gręžimą, rizika stipriai sumažėja.

Loading image...

Kaip tinkamai sudurti lentas?
Sudūrimų reikia kiek įmanoma vengti. Jei kitos išeities nėra, sudūrimo vietoje gali prireikti sumontuoti kalimo profilius, o siekiant sumažinti įtrūkimų pavojų, sraigtus sukti 45 mm atstumu nuo galo. 

Ką patarimai sako apie pagrindo apsaugą nuo drėgmės?
Visos sijos ir profiliai turi būti apsaugoti išilgai klojama pagrindo izoliacijos juosta. Tas pats galioja sijai ties namo pamatu ar siena.

Kas sakoma apie sraigtų terasai montavimą?
Sukite stačiu kampu į lentą. Siekiant išvengti drėgmės poveikio, sraigtų galvutės turi būti lentos paviršiaus lygyje, o ne giliau.

Kokie sraigtai yra tinkami?
Yra aiškios instrukcijos pagal naudojamą medieną ir aplinką, tačiau aš patarčiau visada naudoti nerūdijančio plieno sraigtus, nes jie pasižymi ilgiausiu tarnavimu ir atlaiko galimus konstrukcijos judesius. 

Na ir galiausiai, kokia puse lentą reikėtų dėti į viršų?
Patarimuose sakoma, kad lentos turi būti montuojamos gražiąja puse aukštyn. Jei įmanoma, šerdies pusė turi būti atsukta aukštyn, nes bėgant laikui ji gali įgauti kiek išgaubtą formą ir pagerinti vandens nutekėjimą. Impregnuota ir daugiau apsaugos priemonių turinti balanos pusė tuomet yra atsukta žemyn ir suteikia efektyvią apsaugą nuo drėgmės iš apačios.

 

Loading image...

Šerdies pusė

Kaip atskirti šerdies pusę? Padėjus lentą šerdies puse aukštyn, rievės atrodo kaip šypsenėlė, o padėjus šerdies puse žemyn – kaip žemyn nuleisti lūpų kampučiai.

Loading image...

Rinkitės nerūdijančio plieno sraigtus

Paklausykite Timpos patarimo ir rinkitės nerūdijančio plieno sraigtus. Daugiau apie nerūdijančio plieno sraigtų privalumus sužinosite čia.

Skaityti daugiau
Loading image...